Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) teadlased on avastanud, et Eestis laialt levinud teeleht (Plantago spp.) võib pakkuda abi kroonilise puukborrelioosi ravis. Uuringus keskenduti kahe teeleheliigi – suure teelehe (Plantago major) ja süstlehise teelehe (Plantago lanceolata) – keemilise koostise ja antibakteriaalse toime uurimisele.
🔬 Uuringu taust ja eesmärk
Puukborrelioosi põhjustab Borrelia burgdorferi bakter, mida kannavad paljud Eesti puugid. Tervise Arengu Instituudi andmetel oli 2020. aastal borrelioosibakteritega nakatunud keskmiselt 28% Eesti puukidest, 2023. aastal linnasisestel rohealadel aga iga kolmas puuk. Haiguse varajases staadiumis on antibiootikumravi tõhus, kuid 10–30% juhtudest võib haigus muutuda krooniliseks, põhjustades väsimust, liigese- ja lihasvalusid ning neuroloogilisi sümptomeid.
Kroonilise puukborrelioosi põhjused pole täielikult teada, kuid arvatakse, et bakterid võivad moodustada biokilesid, mis kaitsevad neid immuunsüsteemi ja antibiootikumide eest. TalTechi teadlased uurisid, kas teelehtedes leiduvad ühendid suudavad neid biokilesid lõhustada ja bakterite kasvu pidurdada.
🌿 Teelehtede keemiline koostis ja antibakteriaalne toime
Uuringus leiti, et teelehtedes on märkimisväärsel hulgal polüfenoole, eriti plantamajosiidi (suures teelehes) ja akteosiidi (süstlehisest teelehes). Need ühendid on tuntud oma põletikuvastaste, antioksüdatiivsete ja antimikroobsete omaduste poolest.
Katsetes selgus, et nii suurest kui süstlehisest teelehest saadud ekstraktid suutsid Borrelia burgdorferi bakterite kasvu pidurdada, vähendades ellujäänud bakterite hulka kuni 85%. Kuigi plantamajosiid ja akteosiid mõjusid bakteritele ka eraldi, oli kogu ekstrakti mõju tugevam, viidates taimsete ühendite sünergilisele toimele.
🧪 Järeldused ja tulevikusuunad
Uuringu tulemused viitavad, et teelehtedes leiduvad ühendid võivad aidata kroonilise puukborrelioosi ravis, eriti juhtudel, kus bakterid on moodustanud biokilesid. Kuigi teeleht on rahvameditsiinis tuntud haavade parandajana, annab see uuring teadusliku aluse selle kasutamiseks ka keerukamate infektsioonide ravis.
Edasised uuringud on vajalikud, et täpsustada teeleheekstraktide toimet in vivo tingimustes ja määrata nende ohutus ning efektiivsus inimestel.
Lisateavet uuringu kohta leiate TalTechi lehelt
Töö ilmus ajakirjas International Journal of Molecular Sciences.